זה הזמן להכיר את הוורדים שלנו
הצטרפות לקבוצה בפייסבוק
ajax-loader
אינגליש סצ'טברון דה רוטשילדגולדן סלבריישן
phone
הצג רק מה שבמלאי

עושים עלייה: זני ורדים חדשים בארץ

עושים עלייה: זני ורדים חדשים בארץ

הוורד בגינה הוא היהלום שבכתר. הריח הממכר, שפע הצבעים ומגוון הפריחות גורמים לכל עובר אורח לסובב את הראש. מבחר הזנים עצום החל מהוורדים הקלאסים (מכלאי התה) ועד זנים זוחלים ומטפסים. רבים מכירים את הוורדים מבית סבתא, אבל תעשיית הוורדים לא שוקטת על השמרים ועובדת כל הזמן על פיתוח זנים חדשים. היום, יותר מתמיד, ניתן לראות במשתלות זנים חדשים המתאימים לאורח החיים המודרני.

למה זנים חדשים?

ככל שעולה רמת החיים שלנו כך עולות גם הציפיות שלנו. הסיסמא המלווה את הספורטאים האולימפיים: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר", מדגימה היטב את הדרישות והצרכים של החיים היום. אותם צרכים משפיעים גם על עולם הגינון. הגינה נדרשת להיות יפה ופורחת כל השנה, ללא צורך בהרבה טיפול ואחזקה.

הורדים מושפעים גם הם מהשינויים שעוברים הצרכנים ונדרשים להיות טובים יותר בכל ההיבטים. הדרישה בשוק היא לזני ורדים עם פרח משגע, צבע יפה, צורת שיח מושלמת, ריח חזק, שפע פריחה, גלי פריחה רבים וארוכים וכמובן אחזקה נמוכה ועמידות למחלות.

תמונה: אינגריד ברגמן™ עלה לארץ בשנת 2000

Ingrid Bergman™ HT Poulsen® Poulman(N)

 

הצרכים בארץ:

אם חשבנו שבעולם הדרישות גבוהות, תנאי האקלים בארץ מעלים את הרף בכל הנוגע לעמידות, חום, לחות ומחסור במים. ברור  שזן  ורדים שנבחר לאחר בדיקות רבות להיות "ורד השנה" באנגליה לא בהכרח יתאים לדרישות השוק ומזג האוויר בישראל.

תהליך הבדיקה:

משתלת ורדים קרן צור היא המייצגת בארץ של מטפחי ורדים שונים מהעולם. אחת לשנה אנחנו מייבאים כמאה זנים מקבוצות הורדים השונות. זנים אלו נבדקים במשתלה לאורך זמן ובתנאים שונים. תהליך הבדיקה הוא ממושך ובמהלכו מבוצעות בדיקות שוטפות בתדירות של אחת לשבוע.

הבדיקות כוללות מעקב סדיר הבודק את צורת הפרח, משך הפריחה, מס' גלי הפריחה , עמידות למחלות ועוד כהנה.

תמונה : שטח בדיקת הזנים במשתלה

 

כחלק מתהליך הבדיקה אנחנו נעזרים בלקוחות אשר שותלים זנים חדשים בגינות שלהם, נותנים אינדיקציה ושולחים תמונות לגבי מצב הורדים ומהווים נדבך נוסף וחשוב בדרך למסקנות. הלקוח הפרטי, אשר מטפל בורדים באופן פחות מקצועי, נותן נקודת מבט נוספת ואמיתית מהשטח.

בסופו של דבר ממאה זנים שיגיעו יישארו רק כחמישה זנים שיגיעו לקו הסיום. התהליך מאתגר מלהיב ומתסכל באותה מידה כאשר ורד יפיפה מתברר כרגיש במיוחד למחלות. אם זאת, כאשר נמצא זן העומד בכל הקריטריונים זוהי שמחה גדולה.

חלק מהזנים שעלו לארץ בשנים האחרונות מוכרים כבר בשוק ונמכרים במשתלות. ביניהם: ניתן לציין את הגיטה, יינגו, לוק גוד פיל בטר, אינגריד ברגמן אשר מתאפיינים בריחות מיוחדים, שפע פריחה ועמידות. ניתן לזהותם במשתלות גם בזכות מחירם שגבוה מעט יותר בשל תוספת התמלוג (כסף המשולם לבעלי זכויות יוצרים).

תמונה: ג'יטה™ בארץ משנת 2007                                                                       

Ghita ™Renaissance® Poulren013(N)                                       

 

 

תמונה: יינגו™ בארץ משנת 2010

   Yengo™ National Parks® Poulnatp001 (N)                   

 

יש למה לחכות!

מאת: ענבל לוריה ואיילת מילר
בוקר טוב, אורח

cart0

 
יש לך שאלה? אנחנו פה לשרותך
captcha
מעוניין להכנס למועדון לקוחות