קטגוריות ורדים

מוצרים משלימים

קבוצות הוורדים

בעולם קיימים מאות אלפי זנים של ורדים. על מנת להתמצא בשפע הזנים מקוטלגים הוורדים לקבוצות. החלוקה לקבוצות בה אנו משתמשים היא שילוב של השיטה המקובלת בעולם והחלוקה המוכרת בארץ. 
לכל קבוצת ורדים תכונות שונות, שימושים שונים בגן וטיפול ואחזקה המתאימים להם.

 

מכלואי התה - Hybrid Tea

קבוצת מכלואי התה נוצרה מהכלאות עם ורדים שהובאו ע"י סוחרי תה מהמזרח הרחוק, ניחוחם היה כשל עלי התה ומכאן שם קבוצה זאת.

הקבוצה מתאפיינת בפקע גדול עם הרבה עלי כותרת. הפרח מעוצב בסגנון קלאסי וריחני, באיכות המתאימה לקטיף. פרח בודד או מעט פרחים בקצה כל גבעול. הגבעולים ארוכים ומתאימים לקטיף לאגרטל. רוב הזנים דורשים קיטום לאחר סיום גל הפריחה, על מנת לקבל מספר גלי פריחה בשנה.

קבוצת מכלואי התה מתאפיינת בנוף פתוח ורחב המתאים בעיקר לערוגות פורחות וגובלים. ניתן לשלב עם ורדים נוספים או כשיח בודד בין צמחי גן אחרים. חלק מהזנים מיוצרים גם כוורדים מעוצבים על גזע בגבהים שונים.

מרחקי שתילה לשיחים רגילים לפחות 0.8 מ' ולמעוצבים על גזע לפחות 1 מ'.

 

פלוריבונדות - Floribunda

הזנים בקבוצה זו מתאימים על פי רוב גם לגינון ציבורי וגם לגינון פרטי. רוב הזנים פורחים בתפרחות על כל השיח ויוצרים כתם צבע בגינה. בזנים מסוימים הפרחים עם מעט עלי כותרת הנושרים מעצמם ואינם דורשים קיטום לאחר סיום הפריחה. ישנם מספר זנים עם פרחים מלאים המתאימים גם לקטיף. השיחים בעלי צימוח זקוף ונוף פתוח ורחב.

מתאימים בעיקר לערוגות פורחות וגובלים, לשתילה כשיח בודד או בקבוצות וכוורדים מעוצבים על גזע. על מנת לקבל כתם צבע מומלץ לשותלם בקבוצות. מתאים לשילוב עם צמחים אחרים בגינה. גובה השיחים משתנה לפי הזנים, בין 0.6 מ' ל- 1.5 מ'. מרחקי שתילה של לפחות 0.8 מ'.

 

ננסיים - Miniatures

קבוצת ורדים המתאפיינת בשפע פריחה של פרחים קטנים על כל השיח. רוב הזנים הם שיחים קומפקטיים אך שם הקבוצה מתייחס לגודל הפרח והעלווה ולא בהכרח לגובה השיח. אופי הצימוח משתנה בין הזנים, ישנם זנים בעלי צימוח זקוף עם נוף צפוף וקומפקטי וישנם זנים בעלי אופי צימוח קשתי עם ענפים גמישים המשתרעים קרוב לאדמה.

הזנים בקבוצה זו מתאימים לערוגות פורחות, גובלים נמוכים וכיסוי פורח לשטח. מומלץ לשתילה בקבוצות, שיח בודד או בשילוב עם צמחים אחרים בגינה. חלק מהזנים מיוצרים גם כוורדים מעוצבים על גזע נמוך. גובה השיחים משתנה לפי הזנים, בין 0.3 מ’ ל- 1.5 מ’. מרחקי שתילה לפחות 0.5 מ’.

 

ורדי כיסוי - Ground Cover

ורדים המתאימים מאוד לכיסוי שטח, מסלעות ומדרונות.
זנים בעלי צימוח קשתי עם ענפים גמישים וארוכים שלעיתים משתרעים על האדמה עם פריחה לכל האורך. מתאימים על פי רוב גם לגינון ציבורי וגם לגינון פרטי, אינם דורשים גיזום ולכן מתאימים לאחזקה נמוכה. זנים המתאימים לכיסוי פורח, כיסוי מדרונות ומסלעות וכגדר חיה נמוכה. חלקם נמכרים גם כמעוצבים על גזע היוצרים מראה נשפך כמו מטריה. גובה השיחים עד 1.5 מ’. מרחקי שתילה לפחות 1 מ’.

 

ורדי מורשת ומינים - Old Garden roses & Species

ורדי מורשת הינם זני ורדים עתיקים שטופחו עד שנת -1867 השנה בה הוצג הוורד הראשון מקבוצת מכלואי התה (מכונים לפי העמותה האמריקנית לוורדים Old Garden Roses).

מינים הינם ורדי בר וזנים שהתפתחו בטבע ודומים מאוד בתכונותיהם לורדי הבר.

בקבוצה זו מגוון ורדים רחב, בעלי אופי צימוח ושימושים שונים. חלקם פורחים רק באביב וחלקם נהנים מפריחה חוזרת. גובה השיחים משתנה לפי הזנים, בין 1.5 מ' ל- 3 מ'. מרחקי שתילה לפחות 1 מ'.

 

מטפסים - Climbers

ורדים המצמיחים שרביטים ארוכים וחסונים, מהם יוצאים ענפי פריחה קצרים. בקבוצה זו נכללים גם זני ורדים שיחיים שעקב מוטציה פיתחו זרועות ארוכות והפכו למטפסים. סגנון הפריחה בקבוצה זו מגוון בהתאם לקבוצה אליה משתייך המטפס (מכלואי התה, פלוריבונדה, ננסי).

מומלץ לעצב את הוורדים המטפסים בדרך הרצויה בעזרת חוטים או טפסנים שונים. יש לעצב ענפים צעירים כאשר הם עדיין לא מעוצים. מומלץ לעצב את הענפים בצורה מאוזנת על מנת להנות משפע פריחה. רוב המטפסים פורחים על ענפים היוצאים מהענפים הבוגרים ולכן פורחים יותר החל מהשנה השנייה, מסיבה זו מומלץ לא לבצע גיזום חורפי בזנים אלו.

ורד מטפס

זנים אלו מתאימים לכיסוי קירות, גדרות, עמודים, פרגולות, שערים וקשתות וכן כמוקד קישוטי במרכז גינה, המעוצב על מתקן ייעודי. גובה השיחים משתנה לפי הזנים, בין 2 מ’ ל- 5 מ’. מרחקי שתילה לפחות 2 מ’.

 

אנגלים - English Roses

קבוצת ורדים שטופחה לראשונה ע”י המטפח האנגלי דיוויד אוסטין במטרה לשלב את החסינות של הוורדים ההיסטוריים עם שפע הפריחה של הוורדים המודרניים. לוורדים אלו פרח גדול בעל מספר רב מאוד (עד 120 !) של עלי-כותרת, ניחוח חזק במיוחד, ולרוב הם בריאים וחסונים. בשנים האחרונות מוצגים קווי-טיפוח דומים ע”י מטפחים אחרים, והם זוכים לשמות כמו ורדי רנסנס או ורדים רומנטיים.

בקבוצה זו ניתן למצוא זנים בעלי אופי צימוח שונה, חלקם שיחים זקופים המזכירים בצורתם את קבוצת ‘מכלואי התה’ וחלקם קשתיים או מטפסים. גובה השיחים משתנה לפי הזנים ונע בין 1.5 מ’ ל- 4.5 מ’. מרחקי שתילה לפחות 0.8 מ’ בשיחים הזקופים ולפחות 1.5 מ’ במטפסים.

 

ורדי ענבר

ורדי העציץ שלנו מיוצרים בחממות במיטב הטכנולוגיות החקלאיות המצויות כיום בעולם, ונמכרים במשתלות וחנויות פרחים בכל הארץ.
הוורדים מיועדים לקישוט הבית והמרפסת, למסעדות, לעיצוב חתונות ואירועים וכמתנות, ולמעשה משמשים כזר פורח למספר שבועות.
מומלץ למקמם במקום קריר ומואר. לפי הצורך, מומלץ להשקות מהתחתית. לאחר סיום הפריחה ניתן לקטום את הוורדים בגובה 10 ס"מ
מגובה האדמה ולשתול אותם במיכל גדול יותר או בגינה בתנאי תאורה של חצי צל עד שמש מלאה.

 

ורדים מעוצבים על גזע

ורדים דמויי עץ המורכבים על כנה בגובה 0.4-1.2 מ’ ויוצרים מופע מרשים ואלמנט עיצובי לגינה. מבחר הוורדים המעוצבים על גזע מכיל זנים מכל הקבוצות. מלאי הזנים מעודכן באתר האינטרנט שלנו.
ורדים אלו מתאימים לשתילה במקום מרכזי בגן או לצדי מדרכות. את הגזע יש לתמוך ולקשור למוט ברזל. בין השתילים ומתחתם אפשר לשתול שתילים נמוכים יותר.
מרווחי שתילה כ- 1 מ’.
ורד מעוצב על גזע