קטגוריות ורדים

מוצרים משלימים

מוטקה נבו - אבי ורדי הגינון בישראל

מוטקה נבו היה מחלוצי ענף הוורדים בארץ ונחשב בעייני רבים לאבי הוורדים בישראל. הוא נפטר בשנת 1986, בין הוורדים שלו, והותיר אחריו מורשת מפוארת של מאמרים, זנים חדשים ואהבה גדולה. כ- 20 שנה לאחר פטירתו מצא ברוך קרן צור את מאמרו האחרון, אותו התחיל לכתוב אך לא סיים, והנה הוא פה לפניכם.

על מוטקה נבו / מאת ברוך קרן צור

איש עקרונות היה באורח חייו ובמשתלתו לא השתמש בכימיקלים, את העשבים תלש במו ידיו והשתמש בהם לחיפוי הקרקע. הטיף שבאם ניתן תנאים אופטימלים לשתיל נגיע לתוצאה והנאה מהוורד. את השתילים ששלח ריפד בקש ועטף בשק כמו הורה המחתל ילדיו. לוורדים ולדובדבן שטיפח קרא בשמות" "נח" על שם נח נפתולסקי, "עטרה" על שם עטרה שטרומן, לדובדבן (בעמק בית שאן!) "בן ציון" על שם בן-ציון ישראלי- כולם אנשי עבודה וחזון, בני הדור שהעריץ.

עם הדרישות והתנאים שדרש קשה היה לנהל משתלה רווחית על כן נדד עם משתלתו בין קיבוצים ברחבי הארץ. מגדות בצפון, דרך שדות-ים במרכז ועד בארי בדרום, ולבסוף חזר למעוזו קיבוץ מעוז-חיים.

הוא היה ערירי, אך בכל מקום ובכל מפגש איתו הותיר חברים, ידידים ובעיקר מעריצים ומעריצות, והוורדים שהיו ילדיו.

אי ידעתו את השפה האנגלית לא הרתיעה אותו מליצור קשר עם מטפחים, ללמוד, ולייבא זנים חדשים שהיוו מסד לאוסף הזנים הקיים בארץ. בין הזנים המוצלחים שהביא היה גם הזן ח-2, אשר הגיע עם זנים נוספים אשר שמותיהם המקוריים אבדו. מצפונו העיק עליו ולכן קרא לסדרת הזנים ח-1, ח-2 וכו'. "ח"- כלומר חטא- חטאתי.

אהבתו לוורדים הייתה ללא גבולות, עבור רכישה והכרת זן חדש היה מופיע במשתלתי ב- 6:00 בבוקר. לא עלה בדעתו "לפסול" זן מסוים. לחלופין ערך במו ידיו, תוך כיתות רגליו ברחבי הארץ, תערוכות להצגה והפצה של זני הוורדים.

רשימותיו ומאמריו (בעיקר בגן ונוף) הם מלאי אהבה ושירה על הוורדים. "ורדים בגן- טרדה רבה- והנאה מועטה. זוהי טענתם של בעלי גינות רבים, ובצדק. להמעיט את הטרדה לא ניתן. להרבות ההנאה- כן". וממשיך הוא בהוראותיו ומסיים: "אלה פרטים עיקריים למען יעריך הוורד ימים ואתה תהנה ממנו. אשר לטרדה- ככל שתהנה מן הוורדים כן תרבה טרדתך, ותהיה קשור ומשועבד להם יותר ויותר. כי זה טיבם של ורדים".

בין תלמידיו היה דוד גלעד יבל"א, אשר הביא למהפכה בשתלנות ובקידום ייצוא הוורדים בארץ. לנו השתלנים שימש מוטקה מופת, דוגמה והשראה. חסרונו ואהבתו מורגשים עד היום.

חלפו למעלה מ- 21 שנים מיום פטירתו (02.01.86) ועדיין אנחנו זוכרים אותו, כי מורשתו ותרומתו לענף הוורדים תהיה איתנו לעד.

 

מאמרו האחרון של מוטקה נבו

יש לנו כעת בארץ מבחר גדול של ורדים. שיחים נמוכים בגובה 0.3 מטר ושיחים גבוהים עד 1.5 מטר ומטפסים עד לגבהים מדהימים כמעט מכל קשת הצבעים פרט לכחול, חום ושחור.

אנחנו כעת במצב שבאם יבוא אדריכל שהוא גם חובב ורדים "ללא תקנה" הוא יכול לתכנן גן על כל האלמנטים כולו חוץ מדשא יהיה מוורדים.

ניתן לבנות ערוגות פריחה שלסירוגין יפרחו כמעט רוב השנה, ניתן להצל על ספסל עם הדליה של מטפסים על חצי פרגולה, באותו אמצעי של פרגולה אנו יכולים (אחרי ארבע שנים מהנטיעה) להלך על דרך מוצלת ברוחב של ארבע מטר. ניתן למתוח שדרות של ורדים על גזע מ 0.5 מ' עד 1.5 מ' כשבניהם ורדים בודדים או בצרוף ערוגות פריחה מרהיבות. היו והוורדים הם בגבהים וצורות שונות ניתן להתאימם לכל גן עם טופוגרפיה שונה וכמובן אין הגבלה  לדמיון אך רוב המשתלות הם עם זנים סטנדרטיים, אך יש משתלות עם רמה ומבחר וגם מוכנות להכין למפרע לפי הזמנה.

אין פלא שבארצנו הקטנה לא יהיה גן נטול ורדים כי זה צמח כובש לבבות עם עונות פריחה ושפע צבעים וגוונים. המופלא הוא שאנשים כמהים לוורדים ולעיתים נוטעים במקומות שלמעשה ורד לא יכול להתפתח ולהצדיק עצמו כמו באדמת סלעים, באזור של סבך שורשי עצים ושיחים ואז מאושרים עם פריחה של שני ורדים פעמיים בשנה, או לרוב מתאכזבים. לכן כשאתה אמור לנטוע ורדים אל תחפז תבקר במשתלות בעונת פריחה, תכיר זנים בגינות של חברים ומכרים, תכיר פריחתם בחורף, בקיץ, באביב ובסתיו, תצרף סגולה לסגולה, פרט לפרט ורק אחר כך תזמין את השתילים וגם אם תצטרך לחכות שנה, שנתיים אל תטע "במקום", כלומר אל תטע זן דומה לזה שביקשת.