קטגוריות ורדים

מוצרים משלימים

גיזום וקיטום ורדים

אנשים רבים רוצים לשתול ורדים בגינה אך חוששים מנושא הגיזום. נדמה כי אין נושא אחר בתחום הגינון שזוכה למגוון דעות כה רחב וסובל מ"שם רע" כמו גיזום הוורדים. לכן, החלטנו לנסות להסביר בצורה ברורה את גישתנו לנושא.

 

ראשית יש להבדיל בין גיזום לקיטום:

גיזום - בעבר היה מקובל לגזום גיזום חורפי עמוק בכל חורף. כיום מקובלת יותר הגישה שאין צורך לחזור על גיזום זה בכל שנה אלא רק לפי מצב הוורד, גילו והגודל אליו אנו רוצים שהוא יגיע. יש להימנע מגיזום שתילים צעירים, בני פחות משנתיים. הגיזום יעשה בחורף כאשר הוורדים נכנסים לתרדמה. לא ניתן לקבוע חד משמעית תאריך אחיד לביצוע הגיזום אלא צריך לבחון את מזג האוויר ומצב הוורדים. ברוב אזורי הארץ דווקא בתחילת החורף הוורדים פורחים ונראים בשיאם, במקרה כזה מומלץ להמתין עם הגיזום עד לסיום גל הפריחה. כאשר הוורד השיר את רוב העלים התחתונים ואין צימוח חדש של ניצנים ופרחים ניתן להתחיל בגיזום.
קיטום - קיטום פרחים יבשים ניתן לבצע כל השנה בסיום גל הפריחה. קיטום נועד לעודד את התחדשות השיח ולזרז את גל הפריחה הבא.

גיזום לצורכי ניקיון - במידת הצורך ולאורך כל השנה יש לגזום ענפים שהתייבשו.

 

גיזום ורדים מקבוצת מכלואי התה: 

הגיזום יבוצע באמצעות מזמרה ידנית חדה. יש להתחיל מגיזום בגובה ולרדת כלפי מטה. ראשית יש לדלל ענפים ותיקים וענפים דקים מדי שכבר לא יוציאו ענפים צעירים ופריחה משמעותית. אין לגזום על ענף אפור )מעוצה( כיוון שרוב הסיכויים שלא יצליח לפתח ענפים חדשים ולכן יתנוון. את הענפים הירוקים יש לגזום עד לגובה של כ 50-60 ס”מ מבסיס הורד. אין לרדת נמוך יותר מזה.


גיזום ורדים מקבוצת הננסיים והפלוריבונדות: 

ורדים אלו ידועים בדרך כלל בשפע של פריחה וענפים רבים ולכן אין צורך להקפיד על כיוון הצמיחה וגיזום פרטני של כל ענף. בחורף, ניתן לגזום שיחים אלו עם מספרי גננים בשלב ראשון ולאחר מכן לעבור עם מזמרה לצורך ניקוי סופי. חשוב להקפיד לא לגזום נמוך מידי על מנת לא לנוון את השיח.

 

גיזום ורדים מטפסים: 

מטפסים רצוי לא לגזום על מנת לא לנוון את יכולות הטיפוס של הוורד. כמו כן, ורדים מטפסים פורחים לרוב על ענפים בני שנה ויותר וגיזום יכול להקטין את כמות הפריחה של הוורד. על מנת לעודד גלי פריחה נוספים ניתן לקטום את הפרחים שסיימו פריחתם. בעונת הסתיו כדאי לבצע גיזום הקצרה של חלק מקצוות הענפים וזאת על מנת לעודד פריצת ענפים חדשים.

 

קיטום ורדים מקבוצת מכלואי התה: 

בוורדים השייכים לקבוצת מכלואי התה יש להתחשב בשני דברים כאשר אנו רוצים לקטום את הורד: עיצוב הורד ומיקום הקיטום.

מיקום הקיטום הוא בשליש האמצעי של כל ענף, כחצי ס”מ מעל העין (מדמיינים את החלוקה של כל ענף עליו יושב פרח לשלושה וקוטמים בתוך השליש האמצעי). עיצוב- מתחת לקיטום יפרוץ הענף החדש של הוורד ולכן צריך לבחור את הכיוון הרצוי אליו אנחנו רוצים לכוון את הצמיחה החדשה.

איך עושים זאת? מחפשים את העין היושבת בחיק העלה ובודקים באיזה כיוון היא. המטרה להוציא את הענפים החדשים כלפי חוץ ולעצב את הוורד בצורת “גביע” ככל האפשר.

טיפ קטן, על מנת להבטיח פריחה חזקה, בעונות החמות כדאי לקטום בחלקו התחתון של השליש האמצעי של הענף ובעונות הקרירות יותר ניתן לעלות לכיוון השליש העליון. ככל שנקטום גבוה יותר יעבור פחות זמן עד גל הפריחה הבא אך בעונות החמות זה עלול להיות בעייתי כי הצימוח החדש שייצא לא יהיה מספיק חזק והפריחה לא תחזיק מעמד.

 

קיטום ורדים מקבוצת הפלוריבונדות והננסיים: 

בוורדים מקבוצות אלו ניתן לבצע קיטום פחות דקדקני מאשר בקבוצת מכלואי התה. ניתן לבצע זאת גם בעזרת מספרי גננים או מגזמת גדר ולעצב את השיח בצורה המבוקשת. 

 

קיטום ורדים מטפסים:

קיטום ורדים מטפסים יש לבצע באמצעות מזמרה, בשליש העליון של הענף הפורח.