קטגוריות ורדים

מוצרים משלימים

השקיה

השקיה נכונה של הוורדים תעזור לוורדים שלנו להיות בריאים יותר ולנו ליהנות מהם יותר!
אבל לא כולנו יודעים כמה מים לתת? איך כדאי להשקות? כל כמה זמן?
את כל התשובות תמצאו במאמר הבא:

 

כל מה שרציתם לדעת בנושא השקיית ורדים:

מומלץ להשקות את הוורדים ע”י טפטוף, רצוי בשעות הבוקר. יש להימנע מהרטבת העלווה לקראת הלילה - לחות בשעות הלילה מעודדת התפתחות מחלות עלים שונות.

דרך פיזור הטפטפות חשובה גם היא, מערכת השורשים של הוורד מתפתחת לצדדים ולעומק הקרקע ולכן חשוב למקם את הטפטפות מסביב לגזע הוורד ולא בצמוד אליו. רצוי לא להשקות את השטח כולו כי הדבר יגרום לעשבייה מיותרת.

ורדים הינם שיחים רב שנתיים אשר יש להשקותם בדומה לשיחים רב שנתיים אחרים בגינה.

יש להבדיל בין השקיית ורדים שנשתלים באדמה לבין השקיית ורדים שנשתלים במיכלים. כמו כן יש להבדיל בין השלב הראשון של תהליך קליטת השתיל לבין שתיל בוגר שהתבסס בקרקע.

 

 

כמות המים ותדירות ההשקיה נגזרות מסוג הקרקע ועומקה ותנאי מזג האוויר המשתנים. לכן אין תשובה חד משמעית לשאלה בכמה מים יש להשקות. על מנת לחשב את כמות המים יש להבין את עקרונות ההשקיה:

בעונת החורף השתילה נעשית בדרך כלל לשתילים חשופי שורש או ארוזים בשקית. שתילים אלו רגישים מאד להתייבשות השורשים ולכן, בשבועיים שלושה הראשונים, עד פריצת העיניים (התפתחות ענפים חדשים), יש להשקות לרוויה פעם ביום, בהתאם למזג האוויר, מומלץ בשעות הבוקר עם בקרה שלא יהיו עודפי מים. גם בשתילים הנמכרים במיכלים יש להקפיד לשמור על לחות בית השורשים בשבועות הראשונים. לאחר פריצת העיניים ניתן לצמצם את ההשקיה לכל יומיים שלושה, בהתאם למזג האוויר. לאחר סיום תהליך הקליטה יש להשקות פעמיים שלוש בשבוע, בהתאם למזג האוויר וסוג הקרקע בה גדל הצמח.

המפתח לחישוב כמות המים הוא שקצב האידוי הממוצע, לצמח בוגר בשיא הקיץ, הוא 5 ליטר ליום. מומלץ לבדוק את יעילות ההשקיה ע"י חפירה בסמוך לוורד, ובדיקת הלחות של האדמה בעומק בית השורשים. בעיה שכיחה מאוד בהשקיה היא כאשר רואים לחות בקרום העליון של הקרקע חושבים שהצמח קיבל מספיק מים, בעוד שהחלק העמוק, בו מצויים השורשים, נשאר יבש.

 

השקיית ורדים שנשתלו במיכלים:

השקיית ורדים במיכלים שונה מהשקיית ורדים השתולים באדמת הגינה. תערובת במיכלים היא תערובת קלה יותר מאדמת הגינה ולכן יש להשקות בתדירות של פעם ביום יומיים ולהקפיד שתמיד יצאו מים מתחתית המיכל. במידה והעציץ עומד על תחתית יש להקפיד לרוקן אותה לאחר סיום ההשקיה. מצב של השקיה ללא נגירה מספקת ייצור המלחה של התערובת והצטברות חומרים מזיקים לצמח, לכן יש לבצע שטיפה כל חודשיים שלושה.